Přistupujte ke svému koberci jako k textilii


Když si lidé pořídí do domácnosti koberec, mohou na něj pohlížet jako na podlahovou krytinu. To je samozřejmě správné hledisko, ale není tak docela přesné. Je totiž velký rozdíl mezi kobercem a keramickou dlažbou,, na jejíž údržbu vám stačí smeták a kbelík s hadrem a saponátem. Ke koberci musíte přistoupit jako k textilní tkanině, podobně, jako kdybyste oblékali svetr nebo kalhoty. Koberce se tkají na speciálních stavech nebo se tkají ručně, ale vždy se jedná o splétání tkaniny, ať už se jedná o materiál syntetický či přírodní. Toto je vám zřejmě jasné, ale ne každý se podle toho řídí a hlavně ne každý si uvědomuje, co údržba koberce vlastně obnáší.

struktura koberce

Sáčkový vysavač

Sáčkové vysavače jsou jen drobnou epizodou při udržování koberců v čistotě. Za prvé si neporadí s žádnou skvrnou, a za druhé odsají jen zlomek prachu a dalších nečistot. Problém tkví v tom, že prachové částice nejsou suché, ale převážně mastné a vlhké. Když částečka prachu dopadne na koberec, a my ji zatížíme například chůzí, vmáčkneme ji mezi kobercová vlákna, a tam se jednoduše přilepí. A je-li toho prachu více, a my chodíme po koberci často, brzy se zejména v místech časté chůze objeví vyšlapané cestičky.

koberec na podlaze

Další problém jsou naše nohy – chůze v ponožkách nebo naboso znamená, že se do koberce otírá náš pot, a spolu s mastným prachem, a leckdy i samostatně, je živnou půdou pro bakterie, které jej rozkládají, a to brzy poznáme typickým štiplavým odérem. Ani s ním si vysavač neporadí, takže i přes pravidelné vysávání se koberec brzy promění v látku, která připomíná týden nošené ponožky.

Jestliže tedy máte zájem udržet koberec v perfektní čistotě, a bez zápachu, měli byste jej podrobit čištění mechanismem, který všechna vlákna důkladně prohněte a poté nečistotu i s čisticím roztokem odsaje podtlakovým vysáváním. Velmi dobrým referencím se těší zejména systém Rotovac.