Jaký má globalizace vliv na naši kulturu
O globalizaci slyšel snad již každý. Ve zkratce se jedná o sjednocení celého světa, hlavně co se zjednodušení obchodu a cestování týče. V extrémním případě je možné i sjednocení kultury do jedné jediné. Následky můžeme vidět již dnes. I v té nejmenší zemičce najdeme Starbucks či McDonalda a koupíme zde i podobné produkty. To ocení hlavně lidé, kteří se chtějí podívat do ciziny, avšak nechtějí příliš experimentovat, co se například jídla týče.
Mnozí však na tento trend pohlíží s obavami. Mají totiž strach, že bude znamenat zánik unikátních kultur a zvyků, které na světě existují. Dnes má každá země své vlastní zvyky a tradice. Příkladem může být španělská siesta, karneval v Riu, nebo třeba i vyšupání žen o velikonocích v naší zemi. S nastupující globalizací a s tím spojeným sjednocováním světa se však tyto tradice postupně vytrácí a jsou nahrazovány jinými, které tam byly většinou „dovezeny“ za účelem zvýšení zisku firem. Asi nejlepším příkladem je zde Haloween, který nahrazuje klasické Dušičky.
Je pravdou, že oslavy Haloweenu s průvody s maskami jsou pro děti mnohem přitažlivější, a není tedy divu, že si jej oblíbily. Nelze však pominout, že i Dušičky mají u nás svůj význam, a měly by rozhodně být oslavovány. Problém však je, že nejspíše postupně upadnou v zapomnění – již dnes se koneckonců nejedná o zvláště populární svátek.
Je to ale dobře, nebo ne? Některým lidem na tom příliš nezáleží, jiní se děsí ztráty kulturního dědictví. Je však potřeba si uvědomit, že z hlediska stáří naší planety nebo i jen života na ní trvala rozvinutá lidská kultura jen mrknutí oka. A pokud se některé zvyky změní, v podstatě to žádnou škodu nezpůsobí. Znamená to tedy, že bychom měli nečinně přihlížet a vzdát se svých tradic? Nikoliv. Pouze bychom tomu neměli přikládat větší význam, než si to zaslouží. Za pár desítek tisíc let po nich stejně prakticky nic nezbude, i když lidstvo přežije.